Міжнародна конференція “Люди передусім: Якість життя і добробут у пост-соціалістичних економіках” 

#PeopleMatter2017 

За даними World Happiness Report (2017), Україна посіла найнижче місце за рівнем щастя населення серед усіх пострадянських країн. У світовому рейтингу, з-поміж 155 країн, Україна за рік опустилася за цим показником на 10 позицій: з 123 у 2015 – на 133 у 2016, і зараз розташувалася між Ганою та Угандою. 

Наприкінці минулого тижня, 14-15 вересня, у Києві пройшла Міжнародна наукова конференція “Люди передусім: Якість життя і добробут у пост-соціалістичних економіках”, організована Київською школою економіки та VoxUkraine за підтримки Університету Кенту та Каліфорнійського університету в Берклі. 

У конференції взяли участь Сергій Гурієв, головний економіст ЄБРР, Уляна Супрун, в.о. Міністра охорони здоров’я України, Тимофій Милованов, член Ради НБУ, Марія Алексинська, Міжнародна організація праці, Бенедікт Херрманн, Європейська комісія. Дослідники, науковці, представники міжнародних організацій та українські політики провели разом два насичені дні, присвячені вивченню факторів, що впливають на добробут і рівень щастя громадян у пост-соціалістичних країнах. 

Сергій Гурієв, головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку: 
“Ми, економісти, працюємо з даними і намагаємось зрозуміти, що насправді визначає рівень щастя у різних країнах. Багато хто скаже, що це суб’єктивна річ, але для нас це добре. Ми кажемо, що тут виріс ВВП, тут побудували нову дорогу, ми вклали гроші у будівництво нового мосту, але якщо люди не стають щасливішими від того, це означає, що щось пішло не так. І це значить, що, можливо, ці люди прийдуть на виборчу дільницю і проголосують не за тих політиків, які, з нашої точки зору, пропонують правильні реформи”. 

На конференції було приділено увагу найбільш важливим соціальним сферам — охороні здоров’я, ринку праці, освіті, гендерним питанням, пенсійній реформі та проблемам внутрішньо переміщених осіб. 

Професор Клаус Циммерманн, один з провідних світових науковців у сфері розробки політики в галузях економіки праці, економіки населення, міграції, зачепив важливе для України (з більш ніж мільйоном внутрішньо переміщених осіб), питання про те, як міграція впливає на економіку:
“Міграція загалом має позитивний економічний вплив. Вона дуже добре впливає на ринок праці, сприяє передачі технологій і розвитку суспільства. Цікаво, що попри поширену думку, міграція стимулює рівність, а не навпаки”. 

Олександра Бетлій, експерт Інституту економічних досліджень та поілітичних консультацій прокоментувала пенсійну реформу, запропоновану українським урядом:
“Для захисту права пенсіонерів на якісне життя потрібен комплексний підхід, що включатиме заходи із поліпшення інвестиційного клімату, реформи соціальної допомоги, освіти, охорони здоров’я, ринку праці, державного управління. Тим не менше, ми вітаємо зміни, які запропонував Уряд: вони збільшують мотивацію до офіційної зайнятості”. 

“Коли ми кажемо про економіку, то майже не кажемо про людей – “банки”, “менеджмент”, “бухгалтерські інструменти”... У людей нема уявлення, що економісти займаються дослідженнями того, скільки дітей треба мати, в яку галузь піти, щоб отримати найбільшу віддачу”, — Олена Нізалова, керівник конференції (Університет Кенту). 

За підсумками конференції буде надруковано випуск міжнародного журналу "Порівняльна економіка", присвячений добробуту людей у пост-соціалістичних країнах та Україні.

Програма конференції

Відеозаписи панелей:

День 1 (1 зал2 зал)
День 2 (1 зал2 зал)